Izrael sajátos módon oldja meg az illegális bevándorlók kérdését: afrikai államoknak fizet, hogy befogadják a szintén afrikai migránsokat. Legutóbb Ruandával született megállapodás a menedékkérők átszállításáról.
A zsidó államnak évek óta komoly problémát okoz az illegális migráció, a főként eritreai és szudáni menedékkérők a 2000-es évek eleje óta áramlanak az országba, ahol azonnal őrizetbe veszik őket vagy pedig hivatalos papírok nélkül próbálnak boldogulni. A menedékkérők az Egyiptomhoz tartozó Sínai-félszigeten kísérlik meg a határátlépést. A félszigeten totális káosz uralkodik, ezt használják ki a beduin embercsempészek, akik 2000 dollárért juttatják el a menekülőket a izraeli határt jelentő, 2013-ban befejezett drótkerítéshez. Az út rendkívül veszélyes: a nők gyakran áldozatai erőszakos cselekményeknek, szervkereskedők tizedelik a menekülőket, az egyiptomi határőrség pedig érvényes tűzparanccsal rendelkezik, hogy megakadályozza az Izraelbe történő belépést.
Az egyiptomi-izraeli határ Eliatnál
Izraelben jelenleg több mint 50 ezer, Afrikából származó illegális migráns tartózkódik, többségük Tel-Avivban él. A belépést követően általában a sivatag közepén lévő Holot táborba, vagy a Saharonim börtönbe szállítják. A Holot lakói gyakran demonstrálnak a körülmények miatt, emberi jogi szervezetek hívják fel a figyelmet az ott uralkodó állapotokra, a Legfelsőbb Bíróság pedig egy 2014. szeptemberi döntésével be is záratta az intézményt.
A Holot tábor - blog.ft.com
A menedékkérők hazatoloncolása több okból is lehetetlen: Izrael és Szudán között nincs diplomáciai kapcsolat, Eritreában diktatúra van és a nairobi ENSZ-iroda szóvivője szerint egy "fekete lyuk, ahol nem tudjuk, mi történik". Mit lép tehát Izrael? Tárgyalásokat kezdeményez egyes afrikai államokkal a menedékkérők befogadásáról. Az izraeli sajtó már hetek óta arról ír, hogy két országgal is küszöbön áll a megállapodás, Paul Kagame ruandai elnök pedig a múlt héten megerősítette: éppen véglegesítik a dealt. Az illegális migránsok odaútra szóló repjegyet kapnak Ruandába, némi készpénzt és szállást három éjszakára, utána pedig a skandináv jóléti államokéval vetekedő ruandai szociális ellátórendszer gondjaira vannak bízva. Hogy a menedékkérők befogadásáért mennyit kap Ruanda, arról csak találgatások vannak, de kelet-afrikai média dollármilliós üzletről ír.
Kigali, Ruanda fővárosa - wikimedia commons
Az Izrael és Ruanda közötti kapcsolatok kiválóak az utóbbi időben, a kelet-afrikai állam nyáron nyitja meg tel-avivi nagykövetségét és a hadiipari együttműködés is egyre szorosabb. Az izraeli kormány még Ugandát szemelte ki a menedékkérők számára, pedig a zsidó állam viszonya nem volt mindig felhőtlen az afrikai országgal, majdnem negyven éve az Operation Entebbe alatt itt ölték meg Benjamin Netanyahu jelenlegi miniszterelnök testvérét. De ez már egy másik sztori...
És akkor egy gyors szavazás, véletlenül sem irányított kérdéssel.
Innen gereblyéztem a híravart: